Akcesoria dachowe – niewielkie elementy o wielkim znaczeniu

Pokrycie dachowe to jeden z ważniejszych elementów każdej inwestycji budowlanej. By spełniał swoją funkcję musi być dobrze wykonany. Ważny jest nie tylko wybór odpowiedniego materiału na pokrycie dachu, ale także wybór uzupełniających akcesoriów dachowych.

Mało osób wie, że pokrycie nawet niewielkiego dachu to kompleksowy system, składający się z wielu elementów.

Najpopularniejsze akcesoria dachowe:

Gąsior – być może miałeś okazję usłyszeć na budowie to słowo i zastanawiałeś się o co chodzi. Bynajmniej nie o samca gęsi – jak można się domyślać. Gąsior to ważny element zapewniający połączenie kilku kalenic. Zwany jest też trójnikiem bądź łącznikiem.

Wróblówka – kolejne z akcesoriów dachowych. Nazwa kojarząca się mocno z małym ptaszkiem, i nie bez powodu. Zadaniem wróblówki jest zapobieganie zagnieżdżaniu się ptaków pod okapem. Montuje się ją przed ułożeniem dachówek okapowych.

Wiatrownice – nie mylić z wiatrówką. Te akcesoria dachowe to po prostu skrajne dachówki, które są wykorzystywane do wykończenia boków dachu. To po prostu dachówki skrajne, a ze względu na swoje położenie są mocno narażone na działanie warunków atmosferycznych. Dlatego muszą być silne i solidne.

Dachówka pulpitowa – została stworzona specjalnie z myślą o wykończeniu górnej krawędzi dachów jednospadowych, zwanych także pulpitowymi. Sprawdzają się tam gdzie nie można stosować gąsiorów, jak na tradycyjnej kalenicy.

Ława kominiarska – pomaga sprawnie i bezpiecznie poruszać się po dachu. Jest to bardzo ważne choćby dlatego, że potrzebujemy sprawnego dostępu do komina.

Płotki przeciwśniegowe – teraz mocno na czasie. Ich zadaniem jest zapobieganie gwałtownemu opadaniu pokrywy śnieżnej. Dla lepszego efektu można zamontować dwa lub nawet trzy rzędy takich płotków.

Śniegołapy – kolejne akcesoria, które sprawdzą się zimą. Zadaniem śniegołapów jest łapanie zalegającego na dachu śniegu i dzielenie go na mniejsze części. Dzięki temu spadający z dachu śnieg nie stanowi aż tak dużego zagrożenia.

To tylko niektóre akcesoria dachowe, bo w rzeczywistości jest ich dużo więcej. Są choćby akcesoria stricte dekoracyjne, które nie spełniają żadnych ważniejszych funkcji, są jedynie elementem wpływającym na estetykę dachu.

Warto wiedzieć, że dobór odpowiednich akcesoriów dachowych jest niezwykle ważny. Nie tylko zapewniają dobry dostęp do komina czy wentylacji, ale również wpływają na koszty całego pokrycia. Warto wziąć to pod uwagę planując i robiąc kosztorys pokrycia dachowego. Jeśli ten artykuł Cię zaciekawił a potrzebujesz dokładniejszej wiedzy odwiedź serwis Fachowy Dekarz & Cieśla. Wejdź na fachowydekarz.pl

Kategorie
Dom