Brama w modnej odsłonie

Śledząc rynek architektury i budownictwa, nie sposób przejść obojętnie wobec niektórych trendów. Jednym z nich jest moda na antracytowe ramy okienne, popularne w budynkach nowoczesnych, zabytkowych lub postindustrialnych. Okazuje się jednak, że antracyt lub grafit to kolory sezonu nie tylko w przypadku okien.

Widok w eleganckiej ramie

Polska się buduje według dwóch trendów. Pierwszy, klasyczny, to rozwiązania sprawdzone i bezpieczne, których kwintesencją są okna i bramy garażowe w okleinie złoty dąb. Drugi trend, coraz silniej się zarysowujący, przywołuje postindustrialny klimat wielkomiejskich loftów. Polacy stają się coraz odważniejsi i chętniej niż kiedyś decydują się na nowoczesny, minimalistyczny styl, w którym o wartości estetycznej w takim samym stopniu decyduje forma architektoniczna, jak i detale wykończenia. Hitem ostatniego sezonu jest grafitowa stolarka okienna, kojarzona dotąd raczej z obiektami przemysłowymi czy loftami. Dziś na taką kolorystykę decydują się zarówno deweloperzy, budujący nowoczesne osiedla mieszkaniowe, jak i klienci indywidualni, pragnący podkreślić nowoczesność swojego domu.

Ciemnografitowa lub antracytowa stolarka okienna to odpowiedź rynku na modne aluminiowe ramy okienne: designerskie, estetyczne, stonowane, nadające budynkowi charakteru. „Klienci indywidualni coraz częściej otwierają się na nowe propozycje i decydują na montaż okien z aluminium. Dla architekta okna tego typu to często najlepszy wybór, szczególnie ze względu na ich lekkość, która umożliwia realizację niestandardowych pomysłów. Aluminium to wytrzymały i plastyczny materiał, a przy tym cieńszy niż drewno i PCV, który pozwala na tworzenie wąskich profili o nietypowych kształtach. Niestety jego wadą jest cena, dlatego klienci, szukając oszczędności, decydują się na okna z PCV w kolorze RAL 7016 (grafitowym), przypominającym wykończenie profili aluminiowych” – zaznacza Adam Tajchman, właściciel firmy AD-BUD, wiodącego salonu stolarki w Przemyślu.

Stylowa brama

W momencie, w którym wybieramy kolor stolarki okiennej, powinniśmy zdecydować się także na barwę bramy garażowej, która jest ozdobą, swojego rodzaju biżuterią dla domu. Dla zachowania estetyki domu wiele osób decyduje się na taki sam odcień bramy, jak okien. Jednak nie zawsze jest to rozwiązanie optymalne wizerunkowo, bo ten sam odcień na ramie okiennej i na blacie bramy prezentuje się inaczej. „A w związku z tym nie uzyskuje się pełnej spójności kolorystycznej” – mówi Rafał Błażuk, ekspert Novoferm Polska, producenta bram, drzwi i napędów. „Ciekawsze rezultaty osiągniemy, jeśli zdecydujemy się na inny odcień bramy, na przykład nieco jaśniejszy, nawet jeśli ramy okienne są w modnym odcieniu RAL 7016, czyli antracytowym” – dodaje.

Okazuje się, że o spójności estetycznej bramy i ram okiennych nie decydują tylko wybrane kolory z palety RAL, ale również metoda wykończenia, która wpływa na uzyskanie matowego lub błyszczącego efektu. „Okna są zazwyczaj oklejane folią o odpowiedniej barwie, która na wąskich profilach pozwala na uzyskanie efektu szlachetnego matu. O wiele trudniej zachować go na bramie garażowej. Jeśli okleimy ją folią, z pewnością będzie się błyszczeć, ale nie przysporzy problemów podczas codziennej pielęgnacji. Mamy tu do wyboru dwie opcje – oklejanie bramy o gładkiej powierzchni lub bramy składającej się z paneli o strukturze woodgrain. W obu przypadkach musimy liczyć się z tym, że brama w słońcu będzie się świecić, a jej powierzchnia posiadać delikatną strukturę – taką, jaką ma folia” – wyjaśnia ekspert Novoferm.

Osobom, którym zależy na jak najgładszej powierzchni bramy, bez struktury, rekomenduje klasyczne malowanie na wskazany kolor z palety RAL. „Tu znów pojawia się kwestia doboru barw. Warto zaufać w tym względzie ekspertom, którzy doradzą, jaki odcień bramy dobrać. Czasem naprawdę opłacają się odważniejsze decyzje” – mówi.

Przypomina jednak, że bramy malowane w klasyczny sposób, jak każda gładka powierzchnia, także będą odbijać światło, co może być wadą dla osób szukających matowego efektu. Taki zaś można uzyskać dzięki malowaniu strukturalnemu. „Malowanie strukturalne to odpowiedź na potrzeby klientów, którzy poszukują szlachetnych, niebłyszczących wykończeń bram garażowych. Do okien w kolorze RAL 7016 najczęściej proponujemy malowanie Satin Dark Grey, które gwarantuje nie tylko grafitowy odcień bramy, ale też stonowany, satynowy efekt wykończenia. Dobrze sprawdza się również odważniejszy, jaśniejszy kolor Satin Grey. Najodważniejsi, a mamy takich klientów coraz więcej, stawiają na kontrasty – do antracytowych okien dobierają bramę w kolorze Satin White” – podsumowuje Rafał Błażuk.

Budownictwo mieszkaniowe również podlega modom. To dobrze, bo dzięki temu urozmaica się architektoniczny krajobraz Polski. Warto jednak pamiętać, aby podobnie jak w przypadku każdej mody, nie podążać ślepo za trendami, a w ramach designerskich poszukiwań, nie bać się odważnych, ale jakże efektowych zestawień.

Kategorie
Ogród