Bramy garażowe – rodzaje, mechanizmy. Jak wybrać bramę garażową?

Wybór bramy garażowej to duża odpowiedzialność, w końcu to powinien być zakup na lata. Dlatego trzeba się poważnie zastanowić, nim podejmiemy decyzję. Jakie rodzaje bram mamy do wyboru i jakimi kryteriami powinniśmy się kierować?

 

Bramy uchylne

Najpopularniejszym rodzajem bram są uchylne, nazywane także skrzydłowymi. Otwierają się one w ten sposób, że dolna część bramy wysuwa się na zewnątrz (choć spotykane są też modele otwierane do wewnątrz, jednak są one zdecydowanie rzadsze). Popularność zdobyły sobie przede wszystkim dzięki temu, że montaż jest stosunkowo prosty i nie powinien stanowić większego problemu. To zapewne jedna z przyczyn, dla których w ofercie sprzedawców, jak widać na https://www.homebook.pl/produkty/bramy-garazowe, uchylne bramy garażowe wydają się dominować.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że przy otwieraniu skrzydła bram uchylnych zajmują sporo miejsca, dlatego nie poleca się tego rozwiązania w sytuacji, gdy podjazd, który mamy do dyspozycji, jest niewielki, albo kiedy wręcz garaż wychodzi bezpośrednio na ulicę.

 

Bramy segmentowe

Zwane również sekcyjnymi, otwierają się pionowo. Dzięki temu nie potrzebujemy dla nich dodatkowego miejsca przed lub wewnątrz garażu. Nadproże może mieć formę skośną, prostokątną lub być zakończone łukiem. Niezależnie od tego, ten typ bram ma atuty, których nie sposób przecenić. Pozostawiają nam do dyspozycji całe światło przejazdu. Poza tym są znacznie szczelniejsze niż bramy uchylne, więc są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w garażach ogrzewanych.

 

Bramy rolowane

Bramy rolowane lub żaluzjowe, bo i z takim określeniem możemy się spotkać, to takie, których sposób otwierania i zamykania przywodzi na myśl mechanizm działania okiennej rolety. Kupuje się je razem z napędem. Tak skonstruowane bramy zostawiają nam szczególnie dużo miejsca na parkowanie.

 

Bramy rozwieralne

Najstarszym typem bram są rozwieralne. Otwierają się one w sposób tradycyjny, jak zwyczajne drzwi. Mogą się na taką bramę zdecydować osoby, przyzwyczajone do klasycznych rozwiązań, jednak w ofercie producentów ten typ pojawia się już coraz rzadziej. Inne rodzaje po prostu górują nad nim pod względem wygody użytkowania i oszczędności miejsca.

Żeby otworzyć skrzydła bramy rozwieralnej, potrzeba dużo przestrzeni, a nie każdy przecież nią dysponuje. Nie zawsze możliwe jest też zamontowanie napędu elektrycznego i w efekcie trzeba tracić siły i cenny czas, by otwierać i zamykać bramę ręcznie.

 

Na co zwrócić uwagę, wybierając bramę garażową?

Jedną z najistotniejszych kwestii jest materiał, z którego brama jest wykonana. Wybór mamy naprawdę szeroki, musimy więc się zastanowić, czy nasze oczekiwania najlepiej spełni taka z blachy stalowej, miedzianej czy aluminiowej. A może wybierzemy drewnianą?

Istotna jest też oczywiście kwestia napędu. Codzienne otwieranie i zamykanie bramy może być uciążliwe, szczególnie jeśli wiecznie się gdzieś śpieszymy i irytuje nas, że musimy tracić przy tej czynności cenny czas. Nie będziemy mieli tego problemu, jeśli wyposażymy bramę w napęd elektryczny. Dzięki temu można otwierać ją i zamykać pilotem – nie trzeba w tym celu nawet wysiadać z samochodu.

Kolejną kwestią jest ocieplenie bramy – warto się na nie zdecydować, jeżeli mamy ogrzewany garaż wbudowany w dom. I wreszcie dobrze jest też pomyśleć nad dodatkowym wyposażeniem do bramy. Może przyda nam się taka z okienkami, aby doświetlić garaż? Albo z zamontowanymi w jej blacie drzwiami przejściowymi?

Kategorie
Poradniki