Budowa obory od podstaw

Budowa obory od podstaw nie należy do tanich i prostych inwestycji. Niektórzy hodowcy mówią, że budowa obory to największe przedsięwzięcie, jakie musieli przeprowadzić. To spore wyzwanie zarówno przy bydle mlecznym, jak i mięsnym. Jak się za to zabrać? Jak zbudować oborę krok po kroku? Czy można zbudować oborę tanio i szybko?

Na początek – ustal założenia

Zanim w ogóle pomyślisz o projekcie obory, musisz zastanowić się nad tym, jak chcesz z niej korzystać. Jaką powierzchnię masz do zagospodarowania? Jakie są warunki na tym terenie? Ile krów będziesz utrzymywać? Ważne, żeby wziąć pod uwagę nie tylko aktualny rozmiar stada, ale także jego potencjalne rozmiary. Być może teraz masz 30 krów, ale planujesz powiększenie stada – w takim wypadku powinieneś od razu przewidzieć dodatkowe miejsca w budynku.

Projekt i pozwolenia na budowę obory

Proces budowy obory koniecznie należy zacząć od przygotowania projektu. Można to zlecić wyspecjalizowanej firmie lub kupić gotowy projekt. Najważniejsze jest jednak zadbanie o to, by był on dostosowany do potrzeb hodowcy i równocześnie spełniał wymogi stawiane tego typu budowlom. Pamiętajmy, że krowy muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki życia. Oprócz tego w oborze musi wystarczyć też miejsca na swobodne poruszanie się pracowników, dostarczanie paszy zwierzętom, dojenie itd. Koniecznie powinno to zostać uwzględnione w projekcie, by budowla była jak najbardziej praktyczna. Gdy wybierzemy już projekt musimy załatwić też wszystkie niezbędne pozwolenia budowlane. Obora jest budynkiem na stałe związanym z gruntem, więc musi ona spełniać określone prawem wymogi. Nieuzyskanie pozwolenia grozi późniejszym otrzymaniem nakazu rozbiórki budowli, a to wiąże się z poważnymi stratami.

Wybór technologii do budowy obory

Bardzo ważny jest też wybór technologii, w jakiej ma być zbudowana obora. Metody właściwie są dwie – tradycyjna gospodarska oraz stawianie konstrukcji z prefabrykatów. Gdybyśmy chcieli porównać obie te technologie to powinniśmy pod uwagę wziąć przede wszystkim koszty budowy oraz czas jej przygotowania. Tradycyjna budowa może okazać się tańsza, bo cegły i pustaki to materiały łatwo dostępne. W niektórych przypadkach może się okazać, że materiały budowlane pozostały po stawianiu innej budowli i po prostu można wykorzystać przy budowie obory. Bardzo łatwo też znaleźć ekipę, która będzie potrafiła postawić budynek. Minusem tej metody niewątpliwie jest czas potrzebny do postawienia obory. Przeciwieństwem tej budowy jest stawianie obory z prefabrykatów. Specjalizuje się w nim tylko kilka firm w kraju. Wszystkie elementy konstrukcji muszą być kupione specjalnie do budowy, która przypomina trochę układanie puzzli. Każdy element ma swoje z góry przewidziane miejsce. Warto o tym pamiętać planując zakup takiej obory. Konieczność zakupienia każdego elementu może wiązać się z wyższą ceną inwestycji niż w przypadku tradycyjnej budowli. Największym plusem takiej budowy jest czas, w jakim ona powstaje, minusem dużo wyższe koszta. Trzeba sobie jednak zadać pytanie, ile ta możliwość jest warta dla Ciebie.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy FastKraków

Kategorie
Poradniki