Czemu w Polsce nie rozwijamy energetyki słonecznej?

Energetyka słoneczna jest bardzo intensywnie rozwijaną branżą. Powstają nowe koncepcji elektrowni, a w mikro skali spotyka się ją równie często.

Dlaczego w polskich warunkach to nadal raczkująca kwestia? Przecież w pobliskich Niemczech oraz Wielkiej Brytanii znajdują się koncepcje, które powoli wciela się w życie…Warunki geograficzne są tam bardzo zbliżone do naszych, a czasami nawet gorsze.

Wady Słońca oraz naturalne problemy

Słońce jest źródłem olbrzymich ilości energii. Wady tego nośnika to na pewno jego okresowość. Ciężko wyobrazić sobie sytuację, w której sygnalizacja w mieście nagle staje. Dlaczego? Ponieważ Słońce znika za chmurami, a magazyny zostały wyczerpane.

Główny minus energetyki solarnej to niewątpliwie konieczność jej magazynowania. Obecne formy są raczej mało efektywne, a badania nadal znajdują się na niskim szczeblu. W efekcie pilotażowe instalacje posiadają olbrzymie kwoty zakupu. Skąd zatem takie zainteresowanie naszych zachodnich sąsiadów akurat branżą solarną?

Przede wszystkim wynika ono z szukania alternatyw. Poza tym firmy niemieckie doskonale rozumieją rynek. Jeżeli będą pionierami, zyskają olbrzymie kwoty od innych, chcących zapożyczyć technologię. Polska nie może pozwolić sobie na takie działania ze względu na posiadany budżet. Nietrafione inwestycje byłyby dla polskich firm olbrzymim ciosem, często prowadzącym do bankructwa.

Występuje w skali lokalnej

Cieszyć powinny inwestycje, które pozwalają na użytek w małej skali. Ogniwa fotowoltaiczne znajdziemy na przykład jako dodatkowe zasilanie dla pojedynczych lamp miejskich albo punktów siłowni na świeżym powietrzu (tam także znajdują się przy lampach). Kolektory słoneczne pomagają nam przygotować ciepłą wodę użytkową i umiejętnie bilansują zapotrzebowanie na ciepło. Pionierskie do niedawna instalacje, które zakładają ich współpracę z innym nośnikiem są obecnie w powszechnym użytku. Pompy ciepła doskonale sprawdzają się w tej roli i stanowią efektywne oraz stosunkowo tanie rozwiązanie.

Ciężko przewidzieć dalszą ekspansję Słońca oraz czas potrzebny do stworzenia efektywnych systemów magazynowania. Do tej pory musimy zadowolić się innymi metodami pozyskiwania energii z elektrowniami konwencjonalnymi na czele. Chyba, że w końcu zdecydujemy się na jądrową alternatywę, o której okresowo robi się głośno.

Kategorie
Poradniki