Dom bliźniaczy od a do z

Wielu z nas marzy o własnym domu z ogródkiem.

Posiadanie domu niesie ze sobą bardzo wiele korzyści – ciszę, spokój, a także prywatność, której szczególnie brakuje w blokach czy wieżowcach. Własne podwórko czy taras pozwalają nam korzystać z ładnej pogody i świeżego powietrza w okresie letnim, czy wiosennym. Niestety nie każdy może sobie na to pozwolić. Koszty związane z posiadaniem własnego domu nie są niskie, dlatego też często rezygnujemy bądź odwlekamy w czasie decyzję o rozpoczęciu budowy. Sporą popularnością głównie ze względu na niższe koszty budowy cieszą się domy bliźniacze.

Specyfika mieszkania w zabudowie bliźniaczej

Wiele osób twierdzi, że posiadanie bezpośrednio za ścianą sąsiada może być uciążliwe – wiele jednak zależy od tego, czy zadbamy o odpowiednią izolacyjność akustyczną. Najlepiej sprawdzi się w tym wypadku izolacja z wełną bądź styropianem w środku. Oprócz tego niezwykle istotne jest również odpowiedni projekt obu budynków. By zapewnić jak najwięcej prywatności, powinny być umiejscowione plecami do siebie. Dla niektórych równie uciążliwa może okazać się zbyt bliska obecność sąsiada na tarasie.

Szczególnie latem i wiosną, kiedy pogoda dopisuje, chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu, urządzamy niewielkie przyjęcia pod gołym niebem czy po prostu zapraszamy znajomych na grilla. W tym wypadku niestety ciężko się całkowicie odseparować od osoby zamieszkującej tuż obok. Warto jednak wyznaczyć sobie strefę odpoczynku na tarasie w narożniku najdalej oddalonym od miejsca, w którym najczęściej przebywa sąsiad. Dzięki temu hałasy dobiegające zza ogrodzenia być może będą nieco mniej uciążliwe. Jeśli styl życia sąsiadów diametralnie różni się od tego, który prowadzimy my, należy liczyć się z tym, że prędzej czy później może dojść do jakichś konfliktów. Odpowiednio rozplanowane domy bliźniacze mogą jednak zminimalizować występowanie nieprzyjemnych sytuacji wśród mieszkańców.

Jakie korzyści niosą ze sobą domy bliźniacze?

Warto jednak pamiętać o tym, że sąsiedzi mogą być zarówno wadą jak i zaletą domów bliźniaczych, szczególnie jeśli żyjemy z nimi w dobrych stosunkach. Nierzadko bowiem może okazać się, że będziemy potrzebowali pomocy – wówczas wystarczy zapukać do drzwi obok. Oprócz tego niezwykle istotna jest sama obecność sąsiada. W trakcie dłuższego wyjazdu czy urlopu dom nie stoi pozostawiony bez żadnego nadzoru. Pomoc sąsiada może również okazać się nieoceniona podczas remontów czy drobnych prac wokół budynku.

Warto decydować się na budowę bliźniaka?

Domy bliźniacze niosą ze sobą wiele korzyści, ale posiadają także wady. Jak już wcześniej zostało wspomniane, odpowiedni projekt to połowa sukcesu, który pozwoli uniknąć wielu problemów. Dla wielu z nas możliwość zminimalizowania kosztów przeważa nad ryzykiem wystąpienia kłopotów z sąsiadami. W zabudowie bliźniaczej mogą zarówno zamieszkać rodziny jak i dobrzy znajomi. W takim wypadku, korzyści tego typu zabudowy są jeszcze większe.

Kategorie
Dom