Gruntowe pompy ciepła jako alternatywa dla gazu

W poszukiwaniu proekologicznych i proekonomicznych rozwiązań w obszarze nowoczesnych sposobów na ogrzewanie powierzchni domowych, coraz częściej zwracamy się w kierunku pomp ciepła. I to zwłaszcza gruntowe pompy ciepła cieszą się rosnącym zainteresowaniem inwestorów. Sprawdziliśmy, dlaczego tak właśnie jest.

Jedno urządzenie = wiele zalet

Pompy ciepła to urządzenia, które nie wymagają specjalistycznej obsługi ani też dużego zaangażowania w ich użytkowanie, nie zajmują zbyt wiele miejsca i są wysoce bezawaryjne. Do tego także są wyjątkowo tanie w eksploatacji – a ich koszty są niewspółmiernie niskie w porównaniu do energii pozyskanej z natury.

Niezbędny kolektor

Gruntowe pompy ciepła nie mogłyby działać z tak dużym powodzeniem, gdyby nie pobieranie energii z wykorzystaniem kolektora poziomego lub sond gruntowych. Żeby jednak zyskać do nich dostęp, konieczna jest inwestycja w montaż podziemnych rur wyprodukowanych z tworzyw sztucznych. Prostszym i wygodniejszym w praktycznym zastosowaniu pozostaje montaż kolektora poziomego. Tu nie są wymagane bowiem prace geologiczne, jak i zbędne stają się różnorodne zgody.
Sondy gruntowe polecane są z kolei do wykorzystania na niewielkich działkach. Aby można było móc czerpać z nich efektywnie energię, konieczne staje się wykonanie odwiertów o maksymalnej głębokości do 100 metrów. Co ważne – już nawet z jednego takiego odwiertu pozyskać można energię o mocy nawet 4kW.

Aby pompa pracowała wydajnie

Gruntowe pompy ciepła to urządzenia bardzo efektywne i cieszące się dużą niezawodnością. Żeby jednak można było oszacować ich wydajność, należy zwrócić uwagę na ich oznaczenia. Na specjalnej etykiecie energetycznej znajdziemy informację o efektywności działania pompy oraz poziomie hałasu, który generuje jej użytkowanie. Z pewnością wartości te będą miały znaczący wymiar przy wyborze odpowiedniego rodzaju pompy ciepła właśnie.

Gruntowe pompy ciepła polecane są i często wybierane głównie przez świadomych inwestorów, myślących proekologicznie i ekonomicznie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zasilić to zaszczytne grono.

Kategorie
Poradniki