Izolacja fundamentów pianą PUR – Wywiad z firmą Matuszyk & Radajak

Poznaj najważniejsze informacje na temat nowoczestnej technologii izolacji fundamentów pianą poliuretanową.

Pianka poliuretanowa znajduje zastosowanie w ociepleniu nie tylko poddaszy, czy dachów płaskich. Można ją z powodzeniem użyć również do izolacji posadzek i fundamentów!

Fundamenty oraz posadzki to najbardziej krytyczny obszar jaki należy odizolować od czynników zewnętrznych.

Zwróciliśmy się do właścicieli firmy Matuszyk&Radajak, czyli ekspertów od izolacij pianą poliuretanową, aby przybliżyli nam ten aspekt jej wykorzystania.

Czy właściwości pianki PUR są tak uniwersalne, że jest równie dobrym izolatorem zarowno dla poddaszy, jak i fundamentów?

Tak, przy założeniu, że do każdej z tych izolacji użyjemy innego rodzaju pianki. Dokładnie chodzi o różnicę pomiędzy otwarto i zamkniętokomurkową pianką PUR. Tę drugą wykorzystujemy właśnie do „termouszczelnienia” fundamentów.

Dlaczego zatem warto wybrać piankę zamkniętokomórkową, a nie popularny styropian?

Styropian charakteryzuje się dwukrotnie gorszym współczynnikiem przewodzenia ciepła w porównaniu do stosowanej przez nas piany.

Dodatkowo, jego cechy fizyczne takie jak nasiąkliwość oraz brak wystarczającej odporności mechanicznej znacząco osłabiają skuteczną izolację tego obszaru.

Pianka dzięki systemowi zamkniętych komórek tworzy monolit, który w odróżnieniu od styropianu nie kruszy się. Po wykonaniu natrysku tego samego dnia można przystąpić do układania na piance kolejnych instalacji budowlanych.

Jakie jeszcze plusy daje to rozwiązanie?

– szybkość instalacji (kilkaset metrów 1 dnia),

– wypełnia każdą przestrzeń gwarantując szczelność na poziomie przepływu gazów,

– posadzka wylana na piankę poliuretanową nie osiada,

– trwałość instalacji – nawet po kilkunastu latach pianka nie zmienia swoich właściwości mechanicznych oraz izolacyjnych.

W swojej ofercie podkreślacie, że „fundament zawsze będzie suchy”. Z czego to wynika?

Pianka PUR dzięki swojej nienasiąkliwości stanowi 100% barierę dla wody, a poprzez natryskowy sposób aplikacji i przyczepności do podłoża daje doskonałą szczelność (tworząc wcześniej wspomniany monolit).

Żadna inna izolacja nie daje takiej szczelności. Stosowanie dodatkowych foli budowlanych w przypadku piany staje się zbędne.

O co najczęściej pytają Wasi klienci?

Najczęstszym pytaniem jest to o trwałość instalacji.

Spotykamy się z bardzo dobrym odbiorem wśród klientów, kiedy dowiadują się o 25 letniej gwarancji. Każda osoba, która zgłosi się do nas może liczyć na bezpłatną wycenę oraz konsultację. Najbardziej jednak cieszy Nas duża ilość klientów „z polecenia”.

Wykonujecie natryski PUR zarówno dla gospodarstw domowych, jak i klientów instytucjonalnych. Czy któreś z zamówień było szczególnie wymagające?

Do każdej instalacji podchodzimy z maksymalnym zaangażowaniem i największą starannością. Budynek, którego izolacja zapadła nam w pamięć to tzw. „budynek bramny” w kaliskim rezerwacie archeologicznym na Zawodziu.

Dziękuję za rozmowę.

Kategorie
Dom