Jak dobrać moc kotła do nowego budynku?

Jesteśmy świadkami ciągłej przemiany budownictwa. Technologie dostępne na rynku pozwalają budować domy o wysokiej funkcjonalności i przede wszystkim oszczędności. Duże znaczenie w tej kwestii mają dobierane systemy grzewcze. Na rynku istnieje wiele wariantów. Kotły mogą być zasilane zróżnicowanym paliwem, posiadać w pełni zautomatyzowany osprzęt oraz w różnym stopniu wpływać na generowane oszczędności.

Warto pamiętać, że każdy kocioł, będzie spełniał swoje zadanie tylko w przypadku prawidłowego obliczenia zapotrzebowania energetycznego oraz mocy urządzenia. Dobór mocy kotła na pellet (najbardziej wydajne produkty Defro znajdziesz na www.defro.pl) lub inne paliwo stałe, wpływa także na komfort eksploatacji. Nawet najbardziej wydajne urządzenia, muszą posiadać adekwatną moc do zapotrzebowania. Jak obliczyć moc pieca na ekogroszek lub pellet? Przedstawiamy krótki poradnik, który odpowie na najważniejsze pytania.

Podstawa do obliczeń – kubatura budynku

Powierzchnia ogrzewanego budynku oraz wysokość pomieszczeń to podstawa do dalszych obliczeń zapotrzebowania energetycznego domu. Ma to bardzo duży wpływ na ostateczną moc urządzenia grzewczego. Warto o tym pamiętać podczas wyboru projektu domu. Oczywiście im większa powierzchnia, tym droższa będzie eksploatacja kotła. Z pewnością, jest to jeden z powodów, przez który obserwuje się trend budowy domów o niewielkiej powierzchni (do 100 m2).

Zapotrzebowanie energetyczne nowego domu

Nowe budynku charakteryzują się bardzo dobrą izolacją termiczną. Wynika to z dobrego ocieplenia przegród oraz energooszczędnej stolarce otworowej. Co więcej, w nowym budownictwie często wykorzystuje się wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, co również zmniejsza straty energii. Dla przykładu, domy budowane za pomocą starszej technologii mają zapotrzebowanie energetyczne oscylujące pomiędzy 60 a 70 W/m3. Dla nowych budynków jest to wartość równa 40 W/m3.

Zapotrzebowanie energetyczne budynku jest kolejną wartością, którą należy uwzględnić podczas doboru mocy kotła. Wraz z kubaturą budynku, stanowią główne składniki wzoru, dzięki któremu obliczymy moc pieca do naszego domu.

Wzór na moc kotła

Mając powyższe dane, można zastosować następujący wzór:

Moc kotła = Powierzchnia [m2] x Wysokość pomieszczeń [m] x wskaźnik powierzchniowy [W/m3]

Jak się kształtują orientacyjne wartości mocy kotła dla typowych budynków spełniających obecne normy? Wiele osób pyta ile kW jest potrzebne na m2 takiego budynku. Poniżej przedstawiamy szacunkowe wartości:

  • Dom o powierzchni 85 m2 -kocioł o mocy 8 kW.
  • Dom o powierzchni 120 m2 – kocioł o mocy 12 kW.
  • Dom o powierzchni 170 m2 – kocioł o mocy 17 kW.
  • Dom o powierzchni 220 m2 – kocioł o mocy 22 kW.

Oczywiście, im gorzej ocieplony budynek, tym wyższe będą podane wartości. Podana moc kotła dla danego budynku, uwzględnia także podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Podczas, obliczeń można pomijać pomieszczenia, które nie będą ogrzewane (często jest to garaż).

W internecie bardzo łatwo znaleźć takie narzędzie jak kalkulator mocy kotła (np. Defro). Jest to bardzo przydatna aplikacja, która umożliwia szybki dobór pieca. Otrzymany wynik, warto jednak skonsultować z doradcą technicznym.

Po doborze mocy pieca, pozostaje wybór modelu. Dużą popularnością cieszą się kotły na pellet oraz ekogroszek. Wielu producentów proponuje urządzenia piątej generacji wraz z certyfikatem Ecodesign. Dobierając taki kocioł, mamy pewność, że nasz system grzewczy będzie ekologiczny, wydajny i oszczędny.

Kategorie
Poradniki