Jak kupować materiały budowlane?

Rozpoczynasz budowę? Potrzebujesz materiałów budowlanych?

Skorzystaj ze wskazówek, jak kupować materiały budowlane, aby nie obawiać się o ich jakość i nie przepłacać.

Plan zakupów

Zakupy materiałów budowlanych powinny być sporządzane w oparciu o wykonany kosztorys budowy nieruchomości. Najlepiej, gdy wykona go kierownik budowy, projektant lub kierownik ekipy budowlanej na podstawie danych zawartych w projekcie. Takie zakupy będą dobrze skalkulowane ilościowo, a w konsekwencji pozwolą na uniknięcie przestojów na budowie, związanych z niewystarczającą ilością np. pustaki.

Zakup pod kontrolą

Kupno niezbędnych na budowie materiałów możemy:

  • dokonać we własnym zakresie,
  • powierzyć firmie wykonawczej,
  • dokonać wspólnie z firmą budowlaną.

Ekipa budowlana często dysponuje sporymi rabatami, ponadto w wielu kwestiach może służyć fachową poradą i doświadczeniem w wyborze konkretnych materiałów. W przypadku, kiedy inwestor zdaje się w pełni na firmę wykonawczą, nie musi tracić czasu na planowanie zakupów i ich realizację. Powinien jednak kierować się zasadą ograniczonego zaufania, gdyż często nieprofesjonalne ekipy, szukając tańszych rozwiązań, decydują się na materiały budowlane słabej jakości.

Jak zaoszczędzić podczas zakupów materiałów budowlanych?

Często zdarza się, zwłaszcza w przypadku budowy na nowo powstających osiedlach, że niedaleko naszej budowy również inny inwestor prowadzi budowę. Warto dogadać się z sąsiadem, gdyż przy zakupie większej ilości materiałów budowlanych można liczyć na większe rabaty, ponadto koszt transportu na budowę ulega podziałowi lub nie jest doliczany z uwagi na duże zakupy.

Materiał na budowę często można zamówić bezpośrednio u producenta. Można najpierw sprawdzić jakie ceny na przykład cegieł potrzebnych do wznoszenia ścian konstrukcyjnych zewnętrznych, wewnętrznych, przewodów kominowych itp. oferuje cegielnia. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie fachowego doradztwa w zakresie oferowanego materiału. W końcu producent wie najlepiej, w jakich warunkach sprawdzą się jego produkty.

W niektórych przypadkach ceny konkurencyjne znajdziemy w sklepach internetowych, jednak trzeba mieć na uwadze, że koszty transportu mogą istotnie wpłynąć na całkowity koszt zamówienia.

Kategorie
Poradniki