Jak wygląda mycie elewacji z różnych zabrudzeń?

Nawet najładniejsza elewacja z czasem się brudzi. Jest to spowodowane nie tylko lokalizacją budynku, ale także rodzajem tynku, z którego została wykonana. Jak poradzić sobie z różnymi zabrudzeniami na elewacji? Podpowiadamy.

Dlaczego elewacja się brudzi?

Nie musisz myć elewacji co rok, wystarczy, że wyczyścisz ją raz na kilka sezonów. A dlaczego jest to konieczne? Ponieważ odświeża estetykę budynku i zapobiega niszczeniu tynku. Niestety, elewacje często się brudzą. Przyczyną jest usytuowanie domu – na tym zlokalizowanym w pobliżu lasu czy ruchliwej drogi szybciej osiada kurz i inne zanieczyszczenia.

Nie bez znaczenia jest także struktura materiału, który został użyty do wykończenia ścian zewnętrznych. Im bardziej gładki tynk, tym mniej podatny na brud.

Sposób mycie elewacji zależy od rodzaju zabrudzeń. Inaczej usuniesz kurz i zanieczyszczenia z powietrza, a inaczej glony i wykwity. Jeśli nie dysponujesz odpowiednim sprzętem i nie masz dostatecznej wiedzy na temat czyszczenia elewacji, pozostaw to zadanie fachowcom.

Jak usunąć szare zabrudzenia z elewacji?

Większość elewacji pokryta jest tynkiem cienkowarstwowym. Może to być kornik lub baranek. Jednak musisz wiedzieć, że w każdej strukturze muru inaczej osadza się kurz.

Jeśli masz do czynienia z drobnymi zabrudzeniami na elewacji, pozbędziesz się ich, używając zwykłej wody.

Pamiętaj, aby nie szorować ścian szczotką – możesz spowodować uszkodzenia na ich powierzchni. Woda poradzi sobie z brudem oraz luźno związanymi nalotami soli.

Do usuwania kurzu i sadzy z elewacji użyj gorącej wody. Dzięki temu łatwiej zmyjesz tłuste zabrudzenia. Woda nie może być jednak zbyt gorąca, ponieważ odkształci warstwę elewacyjną i doprowadzi do jej pękania. Najlepiej wykonać próbę mycia na małym fragmencie elewacji. Kiedy coś pójdzie nie tak, ewentualną niedoskonałość na ścianie będzie można łatwo zamaskować.

Do mycia elewacji zastosuj myjkę ciśnieniową. Drobne zanieczyszczenia usuniesz już pod ciśnieniem 120 barów. Jeśli jednak Twój budynek jest mocno zabrudzony, jego czyszczenie zleć fachowcom. Dysponują oni odpowiednim sprzętem i profesjonalnymi preparatami.

Mycie elewacji z glonów, porostów i mchu

Kiedy elewacja jest mocno zawilgocona, staje się idealnym środowiskiem do rozwoju mikroorganizmów. Zaczynają ją zasiedlać glony, mchy i porosty. Oczywiście zielony nalot na elewacji nie jest estetyczny. Jak z nim walczyć?

Przede wszystkim, jeśli chcesz pozbyć się glonów z elewacji, musisz działać regularnie, czyli co 2-3 lata używać środków biobójczych. W tym przypadku sama woda nie wystarczy. Pierwszy etap obejmuje mycie elewacji wodą pod ciśnieniem. Kolejny etap to szczotkowanie. Dopiero tak przygotowana powierzchnia może przyjąć odpowiednie preparaty (środki glono- i grzybobójcze).

Aby zapobiec osiadaniu glonów, mchów i porostów, musisz zabezpieczyć elewację. Wystarczy, że pomalujesz ją farbą z dodatkiem biocydów lub użyjesz bezbarwnego impregnatu. Takie działanie zmniejszy nasiąkliwość i porowatość tynku.

Białe wykwity na klinkierze – jak się ich pozbyć?

Wykwity to nic innego jak biały nalot, który pojawia się na elewacji z klinkieru. Jest to normalne zjawisko związane z odparowywaniem wody użytej podczas murowania warstwy osłonowej (zanika zazwyczaj po roku od wykonania prac budowlanych).

Wykwity możesz usunąć miękką szczotką. Pamiętaj, aby nie stosować wody. Będzie potrzebna tylko do pozbycia się pozostałości po białym nalocie. Jeśli ten sposób okaże się niewystarczający, możesz sięgnąć po odpowiednie preparaty przeznaczone do klinkieru.

Elewacje warto zabezpieczyć odpowiednią impregnacją. Najlepsza jest hydrofobizacja, która zabezpiecza mur i zapobiega osadzaniu się wilgoci.

Jak umyć elewację ceglaną?

Elewację ceglaną umyjesz, stosując piaskowanie. Oczywiście do tego celu potrzebny jest odpowiedni sprzęt, między innymi piaskarka. Podczas piaskowania wykorzystuje się strumień sprężonego powietrza lub wody z dodatkiem rozdrobnionego materiału ściernego. Może nim być piasek kwarcowy, ale także pył szklany, marmurowy lub suchy lód. Urządzenie wyrzuca drobiny z dużą prędkością, a te uderzając w elewację, odrywają od niej zabrudzenia. Od stopnia sprężenia powietrza zależy intensywność czyszczenia.

Jak widzisz, mycie elewacji to czasami cały proces, który wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Myjką ciśnieniową usuniesz drobne zabrudzenia. Bez problemu kupisz ją na własną rękę. Jednak w przypadku piaskowania, wymagane jest specjalistyczne urządzenie, którym dysponują profesjonaliści. Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy i umiejętności, aby wyczyścić elewację, zdaj się na fachowców.

Kategorie
Remont