Jaka kostka betonowa – najważniejsze jej parametry

Wybór kostki betonowej nie jest trudny. Cech, jakie ją różnicują, nie ma wiele.

Trzeba jednak dobrze je poznać, a przynajmniej te najważniejsze, by dokonać dobrego wyboru. Położenie jej to zbyt poważna praca, by sugerować się jedynie ceną oraz kolorem. Na te jej cechy zawsze zwraca się uwagę. Trzeba jednak uwzględnić i inne.

Kształt, wielkość oraz grubość kostki brukowej

Wybierać można spośród kostek betonowych o różnym kształcie. Różna jest także ich wielkość oraz grubość. Najpopularniejsze kształty, w jakich występuje kostka betonowa, to kwadrat, prostokąt oraz klepsydra. Układanie nawierzchni z elementów o różnych kształtach daje odmienny efekt wizualny. Inaczej będzie prezentować się taka nawierzchnia także przy mniejszych i większych elementach. Wybór mniejszych lub większych rozmiarów będzie mieć też wpływ na szybkość ułożenia nawierzchni. Jest duża różnica, czy kładzione są płyty chodnikowe, czy drobne kwadratowe elementy. Grubość kostki trzeba dopasować do rodzaju nawierzchni, którą się nią wykłada. Na podjazd musi mieć ona przynajmniej 6 cm grubości.

Kolor i rodzaj kostki betonowej

Barwy są bardzo zróżnicowane. Najczęściej wybiera się kostkę czerwoną i szarą. Popularna jest też żółta, czarna i biała. Wybór koloru ma wpływ na estetykę nawierzchni. Na obszary bardziej narażone na zabrudzenie wybiera się ciemne kolory. Barwa całej nawierzchni może być jednolita. Można także utworzyć ją z elementów w różnych kolorach.

Kostka występuje w dwóch głównych odmianach. Jedną jest wersja standardowa, znana dobrze z chodników. Druga wersja to kostka szlachetna, czyli poddana specjalnej obróbce. Powierzchnia takiej kostki jest bardziej atrakcyjna. Może być ona różnorodna, gdyż kostka może mieć na różne sposoby uszlachetniony wygląd. Można wybrać np. powierzchnię szczotkowaną albo łupaną. Taki materiał ma bardziej naturalny wygląd. Nawierzchnia będzie robić lepsze wrażenie. Uzyska się dzięki niej bardziej przyjazne otoczenie budynku. Standardowa kostka brukowa to wybór dla osób, które chcą mieć taniej elegancką i trwałą nawierzchnię.

Każdy aspekt wyboru jest istotny. Biała kostka wygląda ładnie, ale nie jest to dobry wybór na obszar pod grilla. Cienka jest tańsza od grubszej, nie można jednak użyć jej do wykonania podjazdu.

Kategorie
Poradniki