Jakie narzędzia stolarskie powinien posiadać majsterkowicz?

Lubisz coś sam naprawić w domu? A może próbowałeś swych sił również odnawianiu mebli? Chcesz mieć w swoim warsztacie zestaw najpotrzebniejsze narzędzie stolarskie, które ułatwią Ci wiele zadań? Co powinieneś wybrać na początek? Jakie narzędzie będą Ci niezbędne a na co nie warto wydawać pieniędzy? Podpowiemy w tym artykule.

Byś mógł poradzić sobie z wieloma naprawami potrzebne Ci są odpowiedni sprzęt. Jeśli chcesz móc zbudować samodzielnie szafkę lub odnowić regał na pewno będzie potrzebował do tego odpowiednie narzędzia stolarskie. Co należy kupić na początek?

 

Co wybrać do cięcia drewna?

Oczywiście piła, ale jaka? To już trudniejsze pytanie. W ofercie sklepowej znajdziesz różne rodzaje tego narzędzia, są np. modele ręczne i ramowe a także piły tarczowe. Dla początkującego majsterkowicza proponujemy typy ręczne, czym się jednak od siebie różnią?

– otwornica – ma cienki, ostro zakończony brzeszczot, który umożliwia wycinanie luków oraz otworów,
– płatnica – umożliwi Ci wykonywanie szybkich i prutych cięć,
– piła jednouchwytowa –
– grzbietnica – możesz wykonywać nią precyzyjne cięcia niedużych drewnianych elementów np. nacinać rowki.
– piły ze zmiennymi brzeszczotami – są to modele posiadające rękojeść, która umożliwia wygodną wymianę brzeszczotów, są niezwykle praktyczne lecz także drogie

 

Czym i jak wiercić dziury w drewnie

Drewno to dość miękki materiał więc bez problemu wywiercisz w nim dziury nawet świdrem ręcznym. Jednak dużo szybciej i sprawniej zrobisz to za pomocą wiertarki elektrycznej lub wiertarko-wkrętarki. Bardzo istotną kwestią jest zakup różnego typu wymiennych wierteł, które będą służyć do różnych celów.

Podczas wiercenia musisz zwracać uwagę by wióry nie zapychały otworu, gdyż ich nagromadzenie może doprowadzić do pęknięcia drewna. Jeśli chcesz by otwór z drugiej strony miał również brzegi podłóż tam klocek drewniany i przyciśnij imadłem. Wiercąc dziurę przewiercisz się przez cały element oraz przez klocek. Warto pamiętać, że wiertło wyciągając z otworu musi być w ruchu.

 

Szlifowanie drewna

Szlifowanie to bardzo ważny etap w obróbce drewna. Dzięki niemu powierzchnia deski, lub mebla staje się gładka. Dopiero na samym końcu możesz go polakierować lub malować. Podstawowym narzędziem do tego typu prac jest papier ścierny, który posiada różną granulację, która dobierasz zależnie od rodzaju drewna i jaką gładkość chcesz uzyskać. By ułatwić sobie pracę należy arkusz papieru umieścić w odpowiednim narzędziom do szlifowania. Wyróżnia się szlifierki ręczne dość tanie ale niezbyt wygodne w użyciu oraz modele elektryczne. Innymi narzędziami, które będą potrzebne do wygładzenia powierzchni drewna to pilniki i tarniki przydatne szczególnie przy obróbce małych elementów o nieregularnych kształtach.

 

Do czego służą strugi czyli heble

Strug potocznie określany heblem służy do wygładzania drewna oraz zaokrąglania krawędzi, możesz go także stosować do zdzierania starych powłok. Składa się on z obudowy wygodnej do trzymania w ręku oraz wymiennego noża, który może mieć różne kształty i umożliwia wykonywanie odmiennych prac. Są to między innymi: zdzieraki, równiaki, gładziki, krzywak, kątnik prosty, profilowany cz też drapak. Możesz regulować również wysunięcia ostrza, dzięki czemu możesz zmieniać grubość zdzieranej warstwy drewna

 

Dłuta

To narzędzia stolarskie, dzięki którym możesz żłobić rowki, otwory i nieregularny kształt. Brzeszczot dłuta może mieć różne przekroje, np. trapezowaty, łukowy lub prostokątny.

Odpowiednio dobrane narzędzia umożliwią Ci szybkie i sprawne wykonywanie wielu prac stolarskich.

Kategorie
Poradniki