Jednoosobowa spółka z o.o. – co warto o niej wiedzieć?

Osoby prowadzące własne firmy mają wiele możliwości legalnej działalności. Wbrew obiegowej opinii wcale nie musisz decydować się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej.
Równie dobrze, twoje przedsiębiorstwo może być również jednoosobową spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Czy warto zdecydować się na taki krok? Co warto wiedzieć o jednoosobowych spółkach? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Jednoosobowa spółka z o.o. – jak możemy doprowadzić do jej powstania?

Aby stać się właścicielem jednoosobowej spółki z o.o musisz zakupić od wspólnika wszystkie jego udziały. Możesz również samodzielnie założyć spółkę lub też przekształcić w nią prowadzoną przez siebie działalność gospodarczą. Pamiętaj jednak że niemożliwe jest zawiązanie jednoosobowej spółki z o.o. przez inną jednoosobową spółkę z o.o.

Korzyści z posiadania jednoosobowej spółki

Z pewnością zastanawiasz się po co właściwie miałbyś rejestrować jednoosobową spółkę z o.o. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – po to, żeby chronić swój majątek. W sytuacji, w której twój pomysł na firmę nie sprawdzi się a prowadzisz działalność gospodarczą odpowiadasz za powstałe długi nie tylko majątkiem firmy, ale również swoim osobistym. W przypadku jednoosobowych spółek to ryzyko nie istnieje. Jeśli biznes nie utrzyma się na rynku jako właściciel spółki tracisz tylko ją – inne twoje inwestycje nie doznają uszczerbku.

Co z ZUSem?

Jako właściciel jednoosobowej spółki musisz pamiętać o miesięcznych opłatach. Mowa tu między innymi o składkach ZUS, które jak wiemy, są dość wysokie. Na szczęście, możesz uniknąć konieczności ich uiszczania. Wystarczy bowiem, że sprzedasz choć jeden udział bliskiej ci osobie, byś nie musiał ich opłacać. Co ważne, sprzedaż jednego udziału nie zmienia wiele. Nadal masz bowiem pełną kontrolę nad tym jak działa twoja jednoosobowa spółka z o.o.

Podsumowując jednoosobowa spółka z o.o to dobre rozwiązanie, które może ci pomóc w ochronie swoich interesów. Nic więc dziwnego, że jest to coraz częściej wybierana forma prowadzenia własnego biznesu.

Artykuł powstał w konsultacji z http://www.spolka-w-organizacji.pl/.

Kategorie
Poradniki