Klimatyzacja do domu – jak wybrać, ile kosztuje, jak dbać o domową klimatyzację?

Mimo, że w Polsce nie mamy klimatu tropikalnego, coraz częściej decydujemy się na zakup klimatyzatora nie tylko do miejsca pracy, ale także do domu. Wiąże się to nie tylko z chęcią podniesienia komfortu życia w upalne dni. Klimatyzatory zwyczajnie stają się tańsze i więcej osób może sobie na nie pozwolić. Jak więc wybrać klimatyzację do domu i jak o nią dbać?

 

Klimatyzacja do domu – jakie rodzaje klimatyzatorów?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na rodzaj klimatyzatora. Obecnie dostępnych jest kilka wersji tych urządzeń. Najpopularniejsze są klimatyzatory mobilne, które można przenosić z miejsca na miejsce. Oprócz nich, sporym zainteresowaniem cieszą się klimatyzatory stacjonarne, które muszą być montowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Wybór odpowiedniego urządzenia uzależniony jest w znacznej mierze od naszych potrzeb. Chcąc mieć zamontowany na stałe klimatyzator wybierzemy stacjonarny, chcąc go przenosić z pomieszczenia do pomieszczenia – zdecydujemy się na mobilny. Dla wielu osób na wybór wpływ ma też koszt, jednak można go nieco zmniejszyć, na przykład wybierając używaną klimatyzację do domu na sprzedajemy.pl/dom-i-ogrod/budownictwo-i-akcesoria/wentylacja-i-klimatyzacja. Ceny takich urządzeń zaczynają się od kilkuset złotych w zależności od wybranego modelu.

 

Klimatyzatory przenośne i stacjonarne – plusy i minusy

Oba urządzenia mają oczywiście wady i zalety. Klimatyzatory przenośne są bardziej praktyczne, ponieważ mogą stać w różnych miejscach, nie są zamontowane na konkretnej ścianie. Można zmieniać ich położenie w zależności od potrzeb. Są też zazwyczaj niewielkich rozmiarów, co dla niektórych osób także może być zaletą. Niestety mobilne urządzenia mają też swoje wady. Wśród nich wymienia się małą wydajność urządzeń. Po prostu nie są w stanie ochłodzić całego pomieszczenia. Oprócz tego, urządzenia te są dosyć głośne, co niektórym osobom może przeszkadzać i muszą stać w pomieszczeniach, w których jest okno, by była zachowana cyrkulacja powietrza między urządzeniem a skraplaczem.

Mniej wad mają klimatyzatory stacjonarne typu split. Są wydajne i bez problemów mogą zapewnić ochłodzenie powietrza w całym pomieszczeniu. Wymagają jednak stałego zamontowania w danym pokoju i umieszczenia zewnętrznej części na dachu, ścianie lub na ziemi. Na plus jest jeszcze to, że urządzenia te pracują ciszej niż klimatyzatory przenośne.

 

Jak wybrać klimatyzację do domu i o nią dbać?

Wybór odpowiedniego urządzenia uzależniony jest od indywidualnych potrzeb. Osoby, które nie korzystają często z klimatyzacji będą zadowolone z modelu mobilnego, za to miłośnicy niskich temperatur chętniej sięgną po bardziej wydajne klimatyzatory stacjonarne. Wybierając klimatyzację warto zwrócić uwagę na jej parametry, dodatkowe funkcje oraz to, ile pobiera ona prądu. Urządzenia powinny mieć oznaczoną klasę energetyczną, która ułatwi zakup oszczędnego modelu. By dany klimatyzator był sprawny jak najdłużej, trzeba o niego dbać i przeprowadzać regularne czyszczenie. Tylko właściwe użytkowanie wyczyszczonego urządzenia nie będzie miało negatywnego wpływu na zdrowie.

Kategorie
Wyposażenie