Konserwacja dachów krok po kroku

Wysokiej jakości materiały wykorzystane w procesie budowy dachu, połączone z precyzją wykonania prac dekarskich i późniejszą, regularną konserwacją dachu, gwarantują wieloletnią satysfakcję z użytkowania dachu. O czym jednak należałoby pamiętać, myśląc o tej konserwacji właśnie? Kilka ważnych wskazówek dla przyszłych i obecnych posiadaczy własnych domów prezentujemy poniżej.

Kontrola to podstawa

Regularne przeprowadzana kontrola stanu dachu mieści się w założeniach jego prawidłowej konserwacji. Mimo tego, że większość zanieczyszczeń usuwana jest z dachu samoistnie, warto regularnie usuwać pozostałe zabrudzenia i nawet najdrobniejsze usterki. Kontrola wzrokowa przeprowadzana być powinna raz do roku, bardziej dokładnie kontrolować zaś powinniśmy stan dachu raz na 5 lat. Ta bardziej skrupulatna konserwacja dachów polegać ma na sprawdzeniu krawędzi koszy dachowych i elementów systemu rynnowego. Wszelkie niedrożności prowadzić mogą bowiem do powstania problemów z oblodzeniem i korozją. Z kolei zadrapania, pęknięcia czy nierówności powłoki dachowej wskazywać mogą na konieczność naprawy dachu. Tu również warto zadziałać w porę.

Ważne czyszczenie dachu

Konieczność dokładnego oczyszczenia powierzchni dachu pojawić się może głównie tam, gdzie w najbliższej okolicy znajdują się tereny mocno uprzemysłowione. Prawidłowo przeprowadzana konserwacja dachów zakłada więc okresowe mycie mocno zabrudzonego dachu. Nie należy do tego jednak używać silnych detergentów – z powodzeniem sprawdzi się woda pod wysokim ciśnieniem.

Usterki usuwamy na bieżąco

Wszelkie zmiany na dachu, spowodowane czy to korozją, czy też innymi czynnikami, zaleca się usuwać na bieżąco. Wszystko po to, aby nie dopuścić do nadmiernego rozprzestrzenienia się istniejących już uszkodzeń. A przed przystąpieniem do prac związanych z malowaniem warto pamiętać o konieczności dokładnego oczyszczenia danego obszaru dachu – tu świetnie sprawdzi się ścierka nasączona białym alkoholem. Do malowania zaś zaleca się wykorzystywać jedynie farby do naprawy powłok.

Kategorie
Poradniki