Ochrona środowiska

Każdy z nas powinien dbać o środowisko jak najlepiej potrafi. Nie chodzi nawet o to, by codziennie organizować akcje w stylu „sprzątanie świata”, po prostu wystarczy stosować się do ogólnie przyjętych zasad.

Można tu wymienić właściwą segregację śmieci, palenie w piecu ekogroszkiem, nie mówiąc już o tym, by nie wyrzucać butelek czy papierków w lesie, parku. Jedna zwykła, plastikowa butelka rozkłada się aż sto lat! Także osoby prowadzące działalność gospodarczą są zobowiązane do tego, by dbać o naszą planetę. Jednak w ich przypadku niewłaściwa ochrona środowiska może skończyć się znacznie większymi konsekwencjami.

Działania na rzecz ochrony przyrody i środowiska podejmowano już setki lat temu. W 1100 roku p.n.e. w Chinach powstało rozporządzenie, które nakazało „zachować cenne drzewa, lasy i polepszać gospodarkę leśną”. W starożytności kult drzew i lasów był na tyle szeroko rozpowszechniony, że po różnych wojnach zwycięskie wojska, chcąc zadać bolesny cios, wycinały drzewa w zdobytych miastach. Jak pisał Rzymianin Cyceron „niszczenie lasów jest najgorszym wrogiem dobrobytu społeczeństwa”. Tak więc ludzkość od zarania dziejów zdaje sobie sprawę ze znaczenia środowiska, nie inaczej jest we współczesnych czasach. Dziś, kiedy cywilizacja wkracza coraz agresywniej na tereny zarezerwowane wcześniej dla natury, trzeba z całych sił dbać o te, które się ostały. Dlatego też na każdym przedsiębiorcy spoczywa szereg obowiązków w zakresie ochrony środowiska, które regulują liczne akty prawne. Najważniejszym jest Prawo ochrony środowiska.

Jak osoby prowadzące własną działalność gospodarczą wpływają na środowisko? W różny sposób. To przecież samochód służbowy, nierzadko duże busy dostawcze czy ciężarówki, towary w opakowaniach, generowanie odpadów, ogrzewanie zakładu. To tylko kilka przykładów, które zobowiązują firmę do prowadzenia ewidencji, składania sprawozdań, informacji czy raportów do właściwych urzędów. Jak więc właściwie przestrzegać przepisów, postępować zgodnie z prawem? Nie jest to wcale łatwe, patrząc choćby przez pryzmat zmieniających się przepisów. Sama ustawa Prawo ochrony środowiska nowelizowana była wielokrotnie. Rozwiązaniem może być skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy. W jej zakresie obowiązków będzie wtedy śledzenie obowiązujących i projektowanych przepisów pod kątem rodzaju prowadzonej działalności, pomoc przy prowadzeniu prawidłowej ewidencji wytwarzanych odpadów, wprowadzanych opakowań, emisji do wód i atmosfery, składanie sprawozdań i naliczanie opłat za korzystanie ze środowiska oraz opłat produktowych. Firma przeprowadzi też bieżący monitoring zgodności działań ze wspomnianymi przepisami oraz posiadanymi decyzjami. Bardzo korzystna może okazać się obecność przedstawicieli przy jakiejkolwiek kontroli związanej z ochroną środowiska

To dobre rozwiązanie dla każdego pracodawcy, szczególnie takich, którzy nie mają czasu lub oddelegowanych ludzi do takich zadań. Nie tylko minimalizuje się wtedy ryzyko zaniedbań związanych z ochroną środowiska, ale i zostaje więcej czasu na inne zadania. Poza tym zawsze można się pochwalić, że firma jest „pro eko”, co w dzisiejszych czasach dużo znaczy.

Źródło:

Ochrona środowiska, woj. mazowieckie

Kategorie
Poradniki