Ocieplenie domu – jak się do tego zabrać?

Prace związane z ociepleniem domu są obecnie na porządku dziennym i coraz więcej osób decyduje się na nie już na wczesnym etapie budowy. Faktycznie, kwestię termoizolacji budynku najlepiej uwzględnić już na etapie projektowania budynku, by dostosować i przygotować odpowiednio budynek pod przyszłe ocieplenie. Od czego należy zacząć decydując się na ocieplenie budynku? Co trzeba wiedzieć o technologii ocieplenia?

Zanim zaczną się prace termoizolacyjne.

Przed przystąpieniem do ocieplenia budynku należy zadbać o odpowiedni projekt termoizolacji, powierzając jego opracowanie specjaliście. Projekt taki uwzględnia specyfikę budynku, materiały użyte do budowy, stan techniczny ścian, a także takie czynniki, jak stopień zawilgocenia lub ewentualnego zagrzybienia oraz teren na jakim znajduje się budynek (teren suchy lub podmokły).

Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia nie przykładano tak dużej wagi do dokładności prac ociepleniowych, mniej restrykcyjne były też normy co do grubości warstwy termoizolacyjnej i jej przepuszczalności, gorsze jakościowo były materiały i dostęp do nich był ograniczony. To wszystko przekładało się niestety na jakość ocieplenia i jego żywotność, usterki wychodziły dopiero po kilku latach, a ich usunięcie było zbyt kosztowne i czasochłonne. W rezultacie na ścianach powstawały pęknięcia lub dochodziło do odspajania się warstw izolacji, powstawały liczne mostki termiczne, przebarwienia na warstwie tynku wskazujące na powstanie szczelin lub na zagrzybienie.

Czas na wybór metody ocieplenia.

Bazując na opracowanej przez specjalistę ekspertyzie, możemy przystąpić do wyboru odpowiedniej metody ocieplenia. Na ten wybór mogą wpłynąć różne czynniki, głównie stopień nasiąkliwości, palność oraz paroprzepuszczalność ścian. Szczególnego przygotowania wymagają ściany o znacznym stopniu zawilgocenia, należy je najpierw osuszyć i właściwie zabezpieczyć przed przystąpieniem do ocieplenia.

W kontekście technologii ocieplenia można mówić o dwóch głównych metodach, metodzie lekkiej mokrej oraz metodzie lekkiej suchej. Obie metody są powszechnie stosowane i dają porównywalne efekty pod kątem ciepłochronności, różni je jednak zakres i charakter prac.

Najmniej wymagająca jest metoda lekka sucha, gdyż nie wymaga szczególnego przygotowania, a prace termoizolacyjne nie są ograniczone czasowo przez pogodę. Montaż materiału izolacyjnego (płyt styropianowych) odbywa się mechanicznie za pomocą gwoździ, śrub lub kołków.

Ocieplając budynek metodą lekką mokrą należy uwzględniać ograniczenia pogodowe, zgodnie z tym wszelkie prace powinny być przeprowadzane od marca do października, w temperaturze od +5 do +25 stopni Celsjusza; niewskazane jest również narażanie ocieplanych ścian na działanie słońca oraz na przemakanie. Ograniczenia te nie są bezpodstawne, są podyktowane sposobem montażu warstwy izolacyjnej, którą mocuje się do ściany zewnętrznej za pomocą specjalnego kleju, w którego skład wchodzi woda. Ocieplany budynek należy zatem odpowiednio zabezpieczyć przed działaniem czynników zewnętrznych za pomocą specjalnej siatki, umieszczanej na rusztowaniu.

Dla idealnych rezultatów prac termoizolacyjnych ważne jest stosowanie materiałów od sprawdzonych dostawców. Firma Kabex oferuje wysokiej jakości materiały i fachową obsługę.

Kategorie
Dom