Podstawy zdrowego i bezstresowego dnia dla każdego psa

Jeśli posiadamy swojego psa musimy wiedzieć cokolwiek o jego pielęgnacji czy karmieniu. Najprościej mówiąc warto wiedzieć jak się nim zajmować. Wiadomo, że każde zwierzę jest inne i ma inne nawyki.

Odpowiednie żywienie, czyli podstawa

Na początek powiedzmy sobie co nieco o karmieniu naszego czworonoga. Jak wiadomo jest to absolutna podstawa przy zajmowaniu się psem. Pożywienie powinno być kompletne i odpowiednio zbilansowane. Gdy zależy nam nie tylko na odpowiednim dokarmieniu psa, ale także na naszej wygodzie warto zdecydować się na gotowe pokarmy – są one w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby naszego pupila. Jeden z ważniejszych aspektów to również odpowiednie nawodnienie, dlatego powinniśmy zadbać o to, aby miał stały dostęp do wody. Pamiętajmy o tym, że jeśli woda stoi przez dłuższy czas niewypita warto wymienić ją na świeżą. Dzisiaj w sklepach mamy niezwykle duży wybór karm suchych oraz mokrych.

Codzienna pielęgnacja psa

Kolejny ważny aspekt to pielęgnacja pupila. Mowa tutaj o takich czynnościach jak przycinanie pazurów, kąpanie, czesanie czy higiena jamy ustnej. Warto jest najpierw poznać wymaganie danej rasy co do pielęgnacji. Jeśli chodzi o te czynności to powinniśmy zadbać o przycinanie pazurów. Zbyt długie przeszkadzają w chodzeniu i bieganiu. Kolejny ważny element to uzębienia. Zęby naszego psa powinny być w miarę możliwości szczotkowane, a jego dziąsła rutynowo czyszczone. Zapobiegnie to powstawaniu kamienia nazębnego. W dodatku ważne jest, aby na bieżąco czyścić oczy i uszy naszego psa. Powinny być one zawsze czyste mimo, że nie jest to prosta czynność. Najlepiej jest robić to przy pomocy wilgotnego wacika. Delikatne ruchy wokół oczu oraz w uszach. Z tym, że należy uważać, aby nie wcisnąć wacika zbyt mocno do ucha, gdyż jest to bardzo wrażliwe miejsce. Pamiętajmy o tym, żeby również regularnie kąpać naszego pupila – szczególnie po brudnych spacerach. Artykuł powstał, dzięki konsultacji z gabinetem weterynaryjnym mieszczącym się w Częstochowie – duowet.net.

Kategorie
Polecane