Pompy spożywcze – co wybrać?

Pompy spożywcze znajdują zastosowanie w wielu różnych miejscach, gdzie mamy do czynienia z cieczami jakie wykorzystuje się w pracach nad produktami spożywczymi, kosmetycznymi czy farmaceutycznymi.

Jeśli ktoś zajmuje się przetwórstwem mleka, soków warzywnych czy owocowych to zastosowanie pompy będzie konieczne w takiej sytuacji. Oferowane obecnie pompy znajdują zastosowanie między innymi w browarach, są także wykorzystywane w trakcie realizacji prac przy produkcji kosmetyków. W wielu zakładach farmaceutycznych również będą się pojawiać. Stosuje się tam nowoczesne konstrukcje, które będzie pozwolą na spełnienie rygorystycznych wymogów, gdy chodzi o utrzymanie higieny.

Konstrukcja pompy

Pompy tego typu mają unikalną konstrukcję i dzięki temu można liczyć na to, że zachowane będą wysokie standardy jakości. Wszystkie pompy muszą gwarantować odpowiednia sterylność i wykonuje się je z najwyższej jakości materiałów. Oczywiście pompy spożywcze oparte są o elementy, które muszą być wcześniej dopuszczone do kontaktu z żywnością. Należy również zwrócić uwagę na to jak wygląda ich demontaż czy będzie można je łatwo rozłożyć, by zrealizować ich ręczne mycie.

Pompy śrubowe

Wśród wykorzystywanych pomp spożywczych znajdują się między innymi pompy śrubowe, które oparte są o obrót rotora w śrubowym statorze. Tego typu konstrukcja jest pozbawiona zaworów, można bez problemu zmienić kierunek przepływu medium, co będzie największą zaletą pomp śrubowych. Grupa mediów jakie tłoczone są z pomocą tych pomp obecnie jest coraz większa. W tym przypadku ważnym elementem są rotory do pomp, które mają odpowiadają za ich prawidłową pracę. Warto więc zwrócić uwagę na konstrukcję takiej pompy i zdecydować się na produkt, który będzie wykonany solidnie, oparty zostanie o dobre propozycje, gdy chodzi o konstrukcje pompy.

Problemy z pompami

Jeśli ktoś decyduje sie na wykorzystywanie pomp spożywczych musi pamiętać, że jak każdy sprzęt mogą ulec awarii. trzeba przede wszystkim zwracać uwagę na prawidłowy sposób jej wykorzystywania. Trzeba używać ich zgodnie z przeznaczeniem zwracając uwagę na to jaka jest kompatybilna z pompą ciecz. Oprócz tego istotna sprawa to utrzymanie optymalnej dla cieczy temperatury. Jeśli nie zostanie zachowana taka optymalna temperatura może dojść do przegrzania silnika, przy rosnącej mocy urządzenia.

Kategorie
Wyposażenie