Schody z kamienia – czar subtelnej elegancji wnętrz

Choć wewnętrzne schody z kamienia przez lata należały do rozwiązań rzadko spotykanych w domach, dziś ta sytuacja się zmienia. Najnowsze trendy wnętrzarskie lansują kamień jako znakomity materiał, świetnie prezentujący się w pomieszczeniach. To jednak nie jedyna przyczyna popularności tego surowca. Wiele osób bowiem dostrzegło, że jest to inwestycja na lata i pomimo większego, jednorazowego wydatku, całe przedsięwzięcie jest po prostu opłacalne.

Kamienne schody robią wrażenie. Są eleganckie, a czasem nawet monumentalne. W zależności od tego, w jakim stylu zostaną wykonane, mogą świetnie wpisywać się we wnętrza rodem z dawnych epok, zarówno wiktoriańskiej, jak i klasycznej.

Z kolei zwolennicy nowoczesnych trendów z wielką ochotą zdecydują się na styl minimalistyczny, a kamienne schody wykonane w lekkiej, geometrycznej formie po prostu zachwycają swoją prostotą i delikatnością.

Czy rzeczywiście warto?

Wystarczy sobie przypomnieć wakacyjne wojaże, w czasie których zwiedza się zamki i pałace, które liczą sobie setki lat. Tam schody z marmuru, z granitu czy nawet malachitu prezentują się doskonale, pomimo że każdego dnia poruszają się po nich setki czy tysiące osób.

Nawet jeśli powierzchnia straci swój połysk, a gdzieś pojawią się rysy, łatwo można przywrócić im pierwotny stan, polerując je lub ponownie szlifując.

Fundując sobie tak przepiękne schody w domu, trzeba jednak pamiętać, że mogą one być śliskie, dlatego trzeba zastosować koniecznie specjalne paski antypoślizgowe. Niektórzy też upatrują w nich jeszcze jednej wady, a mianowicie schody kamienne w zasadzie pozostają zawsze zimne.

To charakterystyczna cecha kamienia, który nie ma zdolności do przyjmowania ciepła z otoczenia, chyba że wystawiony jest bezpośrednio na działanie promieni słonecznych.

Latem zimne, kamienne schody są wręcz pożyteczne, ale zimą nie zawsze budzą ciepłe uczucia. Jednak miłośnikom tak wyrafinowanej kamiennej elegancji schodów z pewnością to nie będzie przeszkadzało.

Marmurowe czy granitowe?

Marmur robi największe chyba wrażenie, szczególnie na tych, którzy kochają wysoki połysk. Trzeba też docenić wspaniałą kolorystykę tego kamienia.

Niektóre barwy są tak miłe dla oka, że pomimo charakterystycznego chłodu, optycznie ocieplają wnętrze domu. Prawdą jest też fakt, że marmur potrafi się przebarwiać, z kolei w porównaniu z granitem szybciej matowieje jego powierzchnia.

Natomiast granit wydaje się „nie do zdarcia”. Aby takie płyty uszkodzić, trzeba się nieźle napracować. Wielką zaletą tego kamienia jest łatwość utrzymania go w czystości.

Zwykła woda przywraca jego blask w kilka chwil. Granit dostępny jest w wielu wariantach kolorystycznych i dzięki temu daje ogromne możliwości aranżacyjne. Jest też stosunkowo łatwy w obróbce.

Obydwa rodzaje kamienia świetne komponują się z metalem czy ze szkłem, a więc balustrady lub inne elementy wykończeniowe będą świetnie wyglądać na tle marmuru czy granitu. Ostatnio projektanci lansują też połączenie tego ostatniego z drewnem – i trzeba przyznać, że takie kombinacje robią niesamowite wrażenie.

Jeśli zapada decyzja, że w domu pojawią się kamienne schody, warto wybrać sprawdzonego producenta takich elementów, jak chociażby fachowców z www.granmal.eu.

Dlaczego? Kamień kamieniowi nierówny. Przeciętny człowiek przy wyborze kamienia sugeruje się jego wyglądem, a nie jest w stanie ocenić jego jakości. Stąd ważne jest mieć kogoś, na kim można w tym zakresie polegać.

Kategorie
Poradniki