Trwała i estetyczna nawierzchnia z kostki – porady

Obszar wyłożony kostką prezentuje się elegancko i pięknie zdobi otoczenie. Tak jest zaraz po jej ułożeniu i tak może być stale.

Warto zadbać o to, by kostka zawsze wyglądała tak, jak niedługo po jej ułożeniu. To trwały materiał, ale wymaga uwagi. Patrzenie na nią daje poczucie dumy i zadowolenia z tego, że ma się taki reprezentacyjny teren. Niewiele trzeba, by kostka brukowa stale cieszyła oczy. Pozostawienie tego obszaru bez działań pielęgnacyjnych pogorszy jego stan. Nawierzchnia ulegnie uszkodzeniu, porośnie roślinnością, będzie brudna. Już nie będzie estetycznie ani tym bardziej pięknie.

Czyszczenie i impregnacja kostki brukowej

Nawierzchnię z kostki należy co pewien czas myć. Najlepsza będzie woda pod ciśnieniem. Jeśli nie ma się myjki ciśnieniowej, można użyć i zwykłego węża ogrodowego. Mycie usuwa zabrudzenia i sprawia, że kostka chodnikowa wspaniale się prezentuje. Robienie tego regularnie zapobiega porastaniu tego obszaru. Jeśli pojawi się roślinność, trzeba użyć środków chemicznych do jej usunięcia. Mechaniczne usuwanie nie będzie skuteczne. Roślinę można wyrwać, ale pod kostką zostaną jej korzenie, a więc szybko się odrodzi. W dbaniu o teren z kostką trzeba też pamiętać o jej impregnacji. Wydłuża to trwałość nawierzchni i korzystnie wpływa na jej estetykę. Jest to działanie niezbędne dla zachowania ładnego koloru kostki.

Co z zabrudzeniami na kostce betonowej?

Kostka będzie się brudzić. Wiele zabrudzeń usunie mycie, szczególnie myjką. Woda będzie pod ciśnieniem, a więc jej działanie mocniejsze. Do poważniejszych zabrudzeń trzeba kupić specjalne preparaty do czyszczenia kostki. Kiedy pamięta się o impregnacji, czyszczenie jest łatwiejsze, ponieważ zwiększa ona jej odporność na zabrudzenia. Tam, gdzie jest ryzyko poważniejszych zabrudzeń, najlepsza będzie kostka brukowa ciemna. Taką warto wybierać na podjazd. To dobry wybór, gdyby jednak czegoś nie udało się wyczyścić. Estetyka podjazdu wiele przez to nie straci.

Dla zapewnienia trwałości i estetyki nawierzchni właściwa pielęgnacja jest bardzo ważna. Istotne jest także, by dobrze układać kostkę. Trzeba pamiętać o krawężnikach, które sprawią, że kostka czy płyty chodnikowe nie będą się przesuwać. Konieczne jest także odpowiednie przygotowanie terenu pod takie materiały.

Kategorie
Poradniki